خطبه حضرت سيّدالشّهداء (ع)

گزیده ای از خطب حضرت سيّدالشّهداء (علیه السلام) از مدينه تا كربلا

به سوي شهادت
از سخنان امام حسين (علیه السلام) زماني‌ كه تصميم گرفت به سوي عراق حركت كند.
سپاس به درگاه خداوند، آنچه او خواهد انجام گيرد، و نيرويي نيست جز به اراده‌ي ذات اقدس او.همان گونه كه گردن‌بند زينت ملازم دختران جوان است،مرگ نيز ملازم لاينفكّ اولاد آدم است.آن چنان كه يعقوب شوق ديدار يوسف را داشت،من نيز به شدّت اشتياق ديدار پدران و گذشتگانم را دارم.دست تقدير الهي براي من قتلگاهي برگزيده است كه بايد به ديدار آن بشتابم.مي‌بينم كه به همين زودي گرگ‌هاي گرسنه‌ي “نواويس” و “كربلا” مرا در محاصره انداخته‌اند، بندبند اعضاي بدنم را از هم جدا مي‌كنند و شكم‌هاي خود را از آن پر مي‌كنند و عطش دروني خود را با كشتن من فرو مي‌نشانند.
از چنين روزي كه قلم تقدير آن را نگاشته است، تدبير و فراري امكان‌پذير نيست. ما اهل بيت به آنچه خداوند راضي باشد، رضايت داريم. بر بلاي او صبر مي‌كنيم و البتّه او نيز پاداش صابران را به ما عطا خواهد فرمود.ما پاره‌هاي تن پيامبريم و پاره‌ها‌ي تن پيامبر از او جدا نمي‌شوند، بلكه در بهشت، اطراف پيامبر گرد خواهند آمد و با ديدن آنان چشم پيامبر روشن شده، وعده‌هايي كه داده شده است در حقّ آنان عملي خواهد شد.
اينك در ميان جمع ما هر كس جان بر كف آماده‌ي شهادت است و خود را براي مرگ و ملاقات الهي مهيّا ساخته است، به همراه ما كوچ كند كه من فردا صبح به ياري خدا خواهم رفت. اللهوف،سيّد بن طاووس،صفحات25و26؛ مثيرالاحزان،اِبن نما،صفحه‌ي41.

حركت به سوي عراق
امام حسين(علیه السلام) رو به جانب ابن‌عبّاس كرده، فرمود:
درباره‌ي مردمي كه پسر دختر پيامبر خود را از وطن و خانه و قرارگاه و حرم جدّش بيرون مي‌كنند، او را تك و تنها رها مي‌سازند و تسليم ترس و رعبش مي‌نمايند چه مي‌گويي؟نه مي‌تواند در محلي قرار گيرد و نه ياراي آن دارد كه در همسايگي كسي بماند.با آنكه نه به خداوند شرك ورزيده است و نه مرتكب منكر و جرمي شده است،كمر به قتلش بسته‌اند و مي‌خواهند خونش را بريزند.
ابن‌عبّاس در پاسخ حضرت عرض كرد: حسين جان! فدايت شوم، اگر از سفر كوفه ناگزير هستي ديگر اهل بيت و زنانت را همراه خود مبر.
حضرت فرمود: عموزاده! رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) را در خواب ديدم و به من دستوري داده كه نمي‌توانم خلاف آن عمل كنم؛رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) دستور داده است اهل بيت و زنان را نيز با خود همراه ببرم. لمعة من بلاغة الحسين (علیه السلام)، سيّدمصطفي اعتمادي،صفحه‌ي29، به نقل از ذكري الحسين (علیه السلام).

پاسخ امام حسین (علیه السلام) به فَرَزدَق
فرزدق از حضرت پرسيد: يابن رسول الله، چه شد كه عجله كردي و حج را ناتمام گذاشتي؟
در پاسخ فرمود: اگر عجله نمي‌كردم غافلگير مي‌شدم.
آنگاه حضرت از اوضاع مردم كوفه پرسيدند،فرزدق گفت:شمشيرهاي آنان براي جنگ با شما آماده شده است.
امام فرمود: كارها به دست خداست، و خدا هر چه را اراده كند انجام مي‌دهد، و پروردگار ما هر روز در كاري است.اگر قضاي الهي طبق خواسته‌ي ما انجام گرفت سپاس نعمت‌هاي الهي را به جا مي‌آوريم و خدا خود مدد مي‌دهد تا به اداي شكرش توفيق يابيم. و اگر قضاي الهي مانع از برآمدن خواسته‌ي ما شد باز آن كس كه طالب حقّ باشد و داراي روح ايمان و تقوا،اهل تجاوز نخواهد بود.سپس با فرزدق وداع كرد و از يكديگر جدا شدند.  الارشاد، شيخ مفيد،صفحه‌ي218؛الكامل،اِبن اثير،جلد3،صفحه‌ي401.مقتل الحسين، مقرّم،صفحه‌ي203.

هشدار به ياران حر
خطبه‌اي كه امام حسین (علیه السلام) در منزل بيضه براي حر و يارانش ايراد فرمودند
پس از حمد و ثناي الهي فرمود:
اي مردم، رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند: هر كسي پادشاه ستمگري را ببيند كه حرام خدا را حلال ساخته است،پيمان الهي را مي‌شكند و با سنّت و راه و روش رسول خدا مخالفت مي‌ورزد، و در ميان بندگان خدا به گنهكاري و ستمگري مي‌پردازد،ولي با گفتار و رفتار خود بر اين سلطان نشورد، بر خداوند لازم است كه آن كس را با آن سلطان در يك محل محشور سازد.
مردم آگاه باشيد! دستگاه حكومت بني‌اميّه سر در خطّ فرمان شيطان نهاده و از اطاعت فرمان الهي سرپيچي مي‌نمايد.فساد را آشكار ساخته، حدود الهي را تعطيل كرده،ماليات‌هاي اسلامي را در راه مصالح شخصي به كار برده و حرام الهي را حلال و حلال الهي را حرام نموده است.
من از همه كس به دگرگون ساختن دستگاه حاكم سزاوارترم. نامه‌هاي شما برايم آمده است و فرستادگان شما خبر بيعت شما را براي من آورده و نويد داده‌اند كه مرا تسليم بني‌اميّه نمي‌سازيد و مرا بي‌ياور نمي‌گذاريد؛ حال اگر به بيعتي كه با من كرده‌ايد وفادار باشيد، رشد خود را ثابت كرده‌ايد. و مي‌دانيد كه من حسين فرزند علي و پسر فاطمه دختر رسول خدا هستم؛اگر بيعت خود را حفظ كرديد خودم با شما و اهل و عيالم با اهل و عيال شما خواهند بود و بر شماست كه از من پيروي نماييد.
و اگر بر سر پيمان خود نمانيد و از بيعت من رويگردان شويد،به جان خودم سوگند كه نقض بيعت و پيمان‌شكني شما تازگي ندارد،شما مردم سست‌عهد و بي‌وفا همين كار را با پدر و برادر و پسرعمويم مسلم بن عقيل انجام داديد.هر كس كه به شما اعتماد كند و به عهد و پيمان شما دل بندد فريب خورده است،و البتّه دودش به چشم خودتان خواهد رفت و بهره‌ي خود را بر باد داده‌ايد،زيرا هر كس بيعت‌شكني كند به زيان خود كرده است، و به همين زودي است كه خدا مرا از شما بي‌نياز خواهد ساخت.
والسّلام عليكم و رحمة الله و بركاته.طبري،جلد4،صفحه‌ي304،مؤسّسه‌ي اعلمي بيروت.

مرگ سرخ به از زندگي ننگين است
سخنراني امام حسين (علیه السلام) در پشت كردن دنيا
حمد و ثناي الهي را به جاي آورد، سپس فرمود:
مي‌بينيد كه حوادث روزگار بر ما وارد شده است، چهره‌ي دنيا دگرگون گشته و رو به زشتي و ننگ نهاده است، و نيكي‌ها و فضايل روز به روز به سرعت از دنيا رخت بر مي‌بندد و از خوبي‌ها جز ته مانده اندكي باقي نمانده است؛چراگاه زندگي همچون مرتعي وحشت‌انگيز شده است.
مگر نمي‌بينيد كه به حقّ عمل نمي‌شود، و از باطل جلوگيري به عمل نمي‌آيد؟ با چنين اوضاع و در چنين شرايطي افراد با ايمان حق دارند كه آرزوي مرگ و ملاقات پروردگار خويشتن كنند. من مرگ را جز سعادت نمي‌بينم و زندگي با ستمگران را جز رنج و ملال نمي‌دانم.تاريخ الامم و الملوك، طبري، جلد4، صفحه‌ي305؛ تحف‌العقول،صفحه‌ي245؛ حليهْْ‌الاولياء، جلد2، صفحه‌ي39؛ اللهوف، صفحات32و33.

وداع امام حسین (علیه السلام) با اهل بيت خود
هنگام وداع با عيال خود آنان را امر به صبر نمود و فرمود:
آماده شويد براي تحمّل مصيبت‌ها، و بدانيد كه خداوند نگهبان و حافظ شماست و به زودي شما را از شرّ دشمنان نجات خواهد داد و سرانجام كارتان را به نيكي برگزار خواهد كرد، و خداوند دشمن شما را به انواع عذاب‌ها شكنجه خواهد داد، و در مقابل تحمّل اين بلاها به شما انواع نعمت‌ها و كرامت‌ها عنايت خواهد فرمود.پس شكايت نكنيد و سخني بر زبان نياوريد كه از قدر و منزلتتان [نزد خدا] بكاهد. مقتل الحسين،مقرّم،صفحه‌ي248 به نقل از جلاء العيون علاّمه‌ي مجلسي.

نظر خود رابیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.